<< Stereum hirsutum, dlakava slojevka | Gobe | Stereum sanguinolentum, krvaveča slojevka >>
Stéreum rugósum Pers. (1794)
Rod: Stereum - slojevke
ZNAČILNOST: skrhanemu sivemu obližu podobni trosnjak je iz podolgovatega tankega sloja, ki se razraste na drevesih ali na drevesnih ostankih, površino ima nagubano oz. grbančasto, na ranjenih mestih pa se pokažejo skoraj krvavo rdečkaste sledi oz. nekakšne lise in od tod tudi ime. Je zelo škodljiv parazit in povzroča belo trohnobo, ker pa pogosto napada hrastova drevesa, ga imenujejo tudi rak rdečega hrasta.
KLOBUK: 0.5-1 cm debel in 10 cm ali več dm dolg trosnjak ima skorjasto in usnjasto strukturo, površina je deloma gladka in deloma groba, raste ravno vzdolž površine lesa, na robovih je na več mestih valovit ali zaobljen oz. polkrožno ukrivljen navzven, kot bi tvoril poličke ali krilca, je žilav, zgornja površina je sprva bela do bledo okrasta ali siva, pozneje tudi temno rjava, ob dotiku ali na ranjenih mestih rdeči, kot bi krvavel, rdečkasta tekočina pa se kmalu spremeni v rjavo in končno črno, rob je pogosto bel in svetlejši od ostale površine, je večplasten in med plastmi so vidne temne črte.
TROSOVNICA: himenij je na vsej zunanji površini trosnjaka, ranjen oddaja rdečkasto tekočino, s staranjem temni.
BET: ga nima, trosnjak se priraste na osnovo.
MESO: sivo do sivo rumenkasto, vlažno je prožno, suho je usnjato in žilavo, brez značilnega vonja in okusa.
TROSI: 7-12 x 3-5 µm, elipsoidni in valjasti, gladki, šibko amiloidni, trosni prah je bel do smetanaste barve.
RASTIŠČE: raste v listnatih in mešanih gozdovih kot škodljivi parazit na drevesih, tako na odmrlih kot na živih (hrast, jelša, bukev, trepetlika, vrba, smreka idr.) ali na ostankih dreves z ali brez skorje, je večletnica in raste celo leto.
Čas rasti: -I-II-III-IV-V-VI-VII-VIII-IX-X-XI-XII-
UPORABNOST: neužitna.
PODOBNE VRSTE: Podobna je prav tako krvavo rdeče lisasta vrsta Stereum sanguinolentum, krvaveča slojevka, ki ima povrhnjico rumeno sivo, raste pa izključno na iglavcih. Vrsta Stereum gausapatum, kosmata slojevka pa ima površino običajno lepo ukrivljeno in jo najdemo na hrastovih sodih.
Foto: Slavko Šerod.
SINONIMI: Auricularia corylea (Pers.) Johnst. (1831), Gymnoderma rugosum (Pers.) Hoffm. (1811), Haematostereum rugosum (Pers.) Pouzar (1959), Stereofomes stratosus (Berk. & Broome) Rick (1930), Stereofomes stratosus var. brasiliensis Rick (1934), Stereum aculeatum Velen. (1922), Stereum coryli Pers. (1796), Stereum rugosum f. conchiforme Pilát (1926), Stereum rugosum f. lutescens Killerm. (1922), Stereum rugosum f. nummularium Pilát (1930), Stereum rugosum f. stratosum Pilát (1930), Stereum rugosum subsp. aculeatum Pilát (1930), Stereum rugosum var. aurantiacum P. Karst. (1882), Stereum rugosum var. coryli (Pers.) Sacc. & Traverso [as 'coryleum'] (1911), Stereum rugosum var. laurocerasi (Berk.) Stev. (1886), Stereum rugosum var. liquidambaris J. Kickx f. (1867), Stereum stratosum Velen. (1922), Stereum stratosum Berk. & Broome (1883), Thelephora coryli (Pers.) Pers. (1822), Thelephora laurocerasi Berk. [as 'lauro-cerasi'] (1836), Thelephora rugosa (Pers.) Pers. (1801), Thelephora rugosa var. coryli (Pers.) Pers. (1801)
Priprava opisa: Miro Šerod
Haematostereum rugosum, grbancasta krvoslojevka
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 2552